گزارش آماری تحلیلی از عملکرد صنعت بیمه در دو ماهه اول سال 1399 منتشر شد


به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، حق بيمه توليدي و خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب در حدود 31/4 و 12/2 درصد رشد داشته است.

بر اساس این گزارش بررسی آمار عملکرد شرکتها و رشته های بیمه از نظر “نسبت خسارت” (حاصل تقسيم خسارت پرداختي به حق‌بيمه توليدي برحسب درصد) در این مدت ارزیابی مطلوبی از عملکرد آنها در دسترس قرار نداده و فعالیت واقعی شان را نشان نمی دهد، چرا که با گذشت تنها 2 ماه از سال، دریافت کامل حق بیمه های مربوط به برخی از بیمه نامه های صادره در این مدت انجام نشده و این مبالغ تا پایان سال وصول خواهند شد. با این وجود، آمار نسبت خسارت در شرکتها و رشته های بیمه در این مدت نشان می دهد که نسبت خسارت بازار با 8/3 واحد کاهش (در مقايسه با دو ماهه اول سال قبل) به 48/7 درصد رسیده است. شایان ذکر است در محاسبه این نسبت، مبالغ خسارت‌هاي معوق، ذخاير حق‌بيمه، كارمزد شبكه فروش و هزينه‌هاي اداري- عمومی شرکتهای بیمه در نظر گرفته نمي‌شود.

این گزارش می افزاید که پنج رشته‌ اعتبار، هواپیما، درمان، حوادث راننده و پول (به ترتیب با حدود 753/4، 137/8، 126/7، 59/7 و 56/3 درصد) نسبت خسارتي بالاتر از بازار بيمه داشتند و پس از آن، نسبت خسارت بیمه بدنه اتومبیل با 46 درصد قرار دارد که پائین تر از سطح بازار بیمه است.

بر همین اساس،نسبت خسارت 13 شركت بيمه نوین، سامان، رازی، ملت، پارسیان، سینا، میهن، دانا، سرمد، کوثر، حافظ، آرمان و دی بالاتر ازسطح بازار بيمه بوده (بین 51 تا 374/2 درصد) که بیشتر متأثر از عملکرد رشته درمان (البته در دو شرکت بیمه آرمان و حافظ به ترتیب به واسطه عملکرد بیمه باربری و شخص ثالث-مازاد) و پس از آن نسبت خسارت شرکت بیمه آسیا با 45 درصد قرار گرفته که پائین تر از سطح بازار بیمه بوده است.

براساس این گزارش سهم بخش غيردولتي از حق بيمه توليدي و خسارت پرداختي صنعت بيمه، به ترتیب حدود 67/2 و 75/1 درصد بوده است.

در بررسی سهم شرکتهای بیمه در بازار، 8 شركت‌ بيمه به ترتیب: ايران 32/8 %، آسیا 10/5%، دانا 8/6%، پاسارگاد 7/1%، معلم 6/7%، البرز 4/9%، پارسیان 4/7% و کوثر 3/9% در مجموع 79/3 درصد از حق بیمه تولیدی بازار را به خود اختصاص داده و 20/7 درصد مابقی حق بیمه، توسط 19 شرکت بیمه دیگر تولید شده است.

این گزارش تصریح دارد که سهم 3 رشته بیمه شخص ثالث و مازاد، زندگی و درمان به ترتیب 39، 18 و 13/6 درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی در بازار است.

گفتنی است سهم رشته های بیمه در دوره های زمانی کمتر از یک سال معمولاً با تغییرات زیادی همراه است و در تحلیل سهم از پورتفوی رشته ها در بازار بیمه باید این موضوع را مورد توجه قرار داد.

اخبار

آماربیمه آسیابیمه مرکزیعملکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم